ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8269166
*
nr 826 9166
Spegel
+ 1 par, lampetter, smide / blått glas, höjd: 50 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 maj 2013
kl 20:44:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/5 20:13:16
1
150 kr
13/5 20:38:46
2
150 kr
13/5 20:39:03
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer blått glas färgat glas lampetter lamphållare ljushållare smide spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
nr 826 9166
Spegel
+ 1 par, lampetter, smide / blått glas, höjd: 50 cm
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 maj 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/5 20:13:16 | 1 | 150 kr |
| 13/5 20:38:46 | 2 | 150 kr |
| 13/5 20:39:03 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer blått glas färgat glas lampetter lamphållare ljushållare smide spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



